sobota, 5 lutego 2011

Czarnogóra

Czarnogóra graniczy z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem i Albanią. Republika Czarnogóry, z jednej strony przypada śródziemnomorsko-adriatyckiemu obszarowi geograficznemu, z drugiej – Półwyspowi Bałkańskiemu. Przeważającą część powierzchni zajmują tereny górzyste m.in. Durmitor, Lovćen i Prokletije (z najwyższym szczytem - Zla Kolata o wysokości 2534 m n.p.m.). Niewielkie skrawki terenów nizinnych znajdują się u wybrzeży i nad Jeziorem Szkoderskim – największym jeziorem Czarnogóry.

Większość mieszkańców Czarnogóry to Czarnogórcy i Serbowie należący do Kościoła Prawosławnego. Bośniacy i większość Albańczyków to muzułmanie. Pozostali to Albańczycy i Chorwaci, którzy są katolikami.

Walutą Czarnogóry jest euro, a oficjalnym językiem – serbski.

Czarnogóra jest znakomita jako punkt wypadowy – bliskość Chorwacji (Dalmacja) i Albanii sprawia, że są to najczęstsze kierunki wycieczek, organizowanych dla turystów przyjeżdżających na wakacje do Czarnogóry. To kraj wielonarodowy i wielokulturowy, o bogatej i zróżnicowanej przyrodzie, kulturze i historii. Jest to kraina słońca, błękitnego morza, pachnących gajów oliwnych oraz dzikich skalistych gór. Czarnogórskie wybrzeże Adriatyku , jest jedyne w swoim rodzaju, posiada piaszczyste i żwirowe plaże, klify przypominające norweskie fiordy, niezwykłą śródziemnomorską roślinność, liczne zatoczki, skaliste wysepki z ruinami twierdz lub zamków oraz intensywnie turkusowy kolor czystego morza. Ponadto wybrzeże otaczają malownicze, górskie masywy. Z roku na rok ta część wybrzeża Adriatyku staje się coraz bardziej popularna. Relatywnie małe wybrzeże oferuje ogromną różnorodność krajobrazu i form spędzania wypoczynku. Zarówno dla osób aktywnych, jak i szukających spokoju i ciszy

Lotnisko w Podgoricy (Golubovici) obsługiwane jest przez linie jugosłowiańskie JAT oraz Montenegro Airlines. JAT oferuje częste przeloty do Belgradu traktowane jako połączenia krajowe. Montenegro Airlines oferuje także bezpośrednie przeloty do szeregu innych miast Europejskich: Budapesztu, Frankfurtu, Zurichu, Rzymu i Lubljany. Polska nie ma bezpośrednich połączeń z Czarnogórą.Kuchnia Czarnogóry jest typową kuchnią jugosłowiańską. Mieszkańcy jadają najczęściej bułki pita i baraninę, spożywają dużo jogurtów a na deser bakalii. Bardzo popularny jest kajmak – rodzaj wyrobu mlecznego, który można ulokować gdzieś pomiędzy twarogiem a śmietaną. Kajmak to kożuch zebrany z mleka, który następnie przechowuje się w drewnianych naczyniach. Może być on również słony.

Jeśli chodzi o mięsa to Czarnogórcy jedzą stosunkowo dużo mięsnych potraw, najczęściej jest to pieczona lub grillowania jagnięcina lub wieprzowina. Wśród dań bezmięsnych królują sałatki ze świeżych warzyw, często podawane z serem a także zupy. Dużą popularnością cieszy się gorący chleb faszerowany gulaszem albo serem (lepinja), jest to odpowiednik polskiego kulebiaka. Na wybrzeżach Czarnogóry, nad Adriatykiem jada się dużo ryb i owoców morza, a na terenach naddunajskich spożywa się wiele dań z ryb słodkowodnych. Ryby przygotowywane są na kilka sposobów: z rusztu, leczo i brodet. Przy pieczeniu rybę podlewa się esencją z ziół aromatycznych, najczęściej z rozmarynu. Podaje się z sosem czosnkowym z pietruszką i olejem z oliwek, z jarzynami i sałatą.

Jeśli chodzi o napoje to Czarnogórcy chętnie sięgają po winiak (vranace). Piją też sporo wina i piwa. Najpopularniejsze gatunki piwa to Nikšićko i Bip, natomiast najlepszymi czarnogórskimi winami są Vranac i Krstač. Wśród napojów bezalkoholowych króluje kawa, przyrządzana oczywiście po turecku.

W Czarnogórze nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opieka medyczna jest bezpłatna, ale na niskim poziomie. W większych miejscowościach działają państwowe szpitale i ambulatoria, dodatkowo istnieją przychodnie prywatne. Turystom udziela się świadczeń medycznych (w tym zabiegów) tylko w nagłych przypadkach, i to za opłatą. Osoby planujące wycieczki do Czarnogóry powinny ubezpieczyć się od kosztów leczenia.

wtorek, 1 lutego 2011

Podgorica

Przez środek miasta, usytuowanego w żyznej dolinie Zeta, płyną dwie rzeki (Moraca i Ribnica), a cztery kolejne w najbliższej okolicy - dlatego najpierw było ono znane jako Ribnica, zanim w 1326 r. przemianowano je na Podgoricę (co znaczy u stóp wzgórza). Aby uhonorować wyjątkowa postawę czarnogórskich partyzantów, w czasach socjalistycznej Jugosławii władze znów zmieniły nazwę ośrodka na Titigrad. Do historycznej wrócono w 1992 r.
Zwiedzanie
Gorica: Z północnego wzgórza rozciąga się piękny widok na rzekę Moraca. Można stąd również zobaczyć kościół św. Jerzego wzniesiony w XII w.
Stara Varos: Ribnica tworzy linie graniczną między nowa a starą linią miasta. Wezwanie muezina przypomina o czasach tureckiego panowania. Przy Trg Vojvode Becir Bega Osmanagica, nazwanym imieniem paszy , zarządzającego tym terenem w XVIII w., stoi godna uwagi wieża zegarowa (Sahat Kula)
Atrakcje w okolicy
Duklija: W pierwszym iliryjskim mieście zdobytym przez Rzymian , 3 km na północ od Podgoricy, blisko wsi Pogami, oprócz kamiennych pozostałości term i bazyliki zachowały się ślady antycznego systemu kanalizacji.
Medum: Około 15 km na wschód od stolicy wznoszą się ruiny kolejnego iliryjskiego miasta zdobytego przez Rzymian w II w. n.e. Widok ze szczytu na którym niegdyś stał zamek, sięga aż do Jeziora Szkoderskiego

Żabljak - Czarnogóra

Najwyżej położone miasto Czarnogóry (1450 m n. p. m. 2 tys. mieszkańców)jest centrum turystyki górskiej i sportów zimowych. Wielokrotnie niszczone podczas II wojny światowej, typowe górskie Domy ze stromymi dachami stanowią o uroku miejscowości. W kwietniu 1992 r. Slobodan Milosević ogłosił tu powstanie Federacyjnej Republiki Jugosławii. Niezwykły widok roztacza się nad Czarnym Jeziorem (Crno jezero), kiedy pojawia się poranna mgła, następnie znika między szczytami Bobotov Kuk i innymi dwutysięcznikami.

Bobotov Kuk - Czarnogóra

Bardzo forsowna wędrówka z Zabljaka na najwyższy wierzchołek ( (2522 m n. p. m.) gór Durmitor zajmuje 7 godzin . Trasa zaczyna się 3 km za miasteczkiem, nad Czarnym Jeziorem(Crno Jezero) , gdzie tablica wskazuje oznaczony szlak na Indjini Dolovi. Po ok. 4 godzinach wspinaczki obok krasowych lei i kamienistych zboczy , dochodzi się do jaskini Lodowej ( Ledena pecina), na wysokości ok. 3000 m n.p.m. . dalej szlak wiedzie ostro pod górę aż do punktu widokowego Velika Previja , gdzie warto chwile odpocząć przy źródełku . Na szczyt dociera się po ok. 45 minutach . Stamtąd można wrócić od miejscowości Velika Previja przez Zeleni Vir i Urdeni Do do Dobri Do lub do schroniska górskiego w Sedlo.